Site logo
Opis

Stadion Partizana, kolokvijalno nazivan po starom imenu JNA, jeste fudbalski i atletski stadion u Beogradu na kojem igra FK Partizan. Na njemu zvanične utakmice igra i fudbalska reprezentacija Srbije. Stadion se nalazi u naselju Autokomanda u opštini Savski venac.

Stadion je dugo vremena nosio ime stadion Jugoslovenske narodne armije, u periodu od 1951 do 1989. i bio u vlasništvu tadašnje Jugoslovenske narodne armije. Vlasnik stadiona je JSD Partizan.

Izgradnja stadiona je započeta posle Drugog svetskog rata, na mestu stadiona BSK, koji je imao 25.000 mesta i na kome je igrala fudbalska reprezentacija Jugoslavije kao i BSK Beograd. Stadion je izgrađen uz pomoć Jugoslovenske narodne armije, u periodu od 1948. do 1951. godine. Iako stadion nije u potpunosti završen, prva utakmica je odigrana 9. oktobra 1949. godine između Jugoslavije i Francuske, završena je rezultatom 1–1.[5] Teren je svečano otvoren na Dan Jugoslovenske narodne armije, 22. decembra 1951. godine .

Od polovine pedesetih godina 20. veka, pa do 1987. na stadionu su se svakog 25. maja održavale parade za Dan mladosti.

Stadion Partizana je imao kapacitet od 55.000 gledalaca pre nego što je UEFA usvojila nova pravila o bezbednosti. Renoviran je tokom 1998. i sada ima 32.710 mesta. Igralište ima dimenzije 105 x 70 m, tribine imaju 30 redova sedišta i postoji 30 ulaza za gledaoce. Najviša tačka stadiona je na visini od 21 m, a najudaljenija mesta gledališta su na rastojanju od 236 m po dužini (sever—jug) i 150 m po širini (istok—zapad). Navijači Partizana svoj stadion nazivaju Fudbalski hram.

Stadion Partizana je objekat sa najdužom sportskom tradicijom u Jugoslaviji. Nalazi se na mestu koje je oduvek bilo središte najvažnijih fudbalskih zbivanja u zemlji. Tu je pre Drugog svetskog rata bilo igralište i dom slavnog šampiona BSK-a – Beogradskog Sportskog Kluba.

Neposredno po završetku velikog rata, a poštujući sportsku tradiciju, započeta je izgradnja novog stadiona baš na tom mestu. Devetog oktobra 1949. godine je na njemu odigrana prva utakmica, megdan su podelile Jugoslavija i Francuska (1:1) u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo. Do danas, Stadion Partizana je ugostio desetine najvećih klubova sveta i najjačih reprezentacija. On je deo evropske i svetske istorije fudbala.

Stadion Partizana je u prvom periodu primao 55.000 gledalaca.

Poslednjih godina pooštreni su kriterijumi međunarodnih fudbalskih asocijacija, posebno u domenu bezbednosti i komfora gledalaca. U skladu s tim zahtevima gledalište je 1998. rekonstruisano, ugrađena su sedišta, prošireni prolazi za ulazak i izlazak publike, montirana savremena oprema, pa je time gledalište svedeno na 29.775 mesta i sada odgovara svim propisanim uslovima.

Godine 1995. stadion Partizana je ušao u sistem razvoja svetskih stadiona, sa projektno – programskim rešenjem natkrivanja i pretvaranja u veliki sportsko – poslovni centar.

Sponzorisano
Sponzorisano
Otvoreno
Otvoreno 24h danas Prikaži sedmično radno vrijeme
  • Ponedeljak

    Otvoreno 24h

  • Utorak

    Otvoreno 24h

  • Srijeda

    Otvoreno 24h

  • Četvrtak

    Otvoreno 24h

  • Petak

    Otvoreno 24h

  • Subota

    Otvoreno 24h

  • Nedelja

    Otvoreno 24h

  • 10. maj 2024. 17:58 lokalno vrijeme

Lokacija
Posjetite nas na društvenim mrežama
Sponzorisano
  • Nema još komentara.
  • Dodajte recenziju

    Preporučujemo vam da posjetite i ova mjesta