Site logo
Opis

Stari grad Ključ se nalazi iznad lijeve obale Sane, iznad savremenoga naselja Ključ, Bosna i Hercegovina. Smješten je na uzduženoj kosi na visokim stijenama, iznad lijeve obale Sane, na lokalitetu Grad, na nadmorskoj visini od 521 m, na mjestu gdje Sana ulazi u klisuru izmeðu Breščice (528 m) i Ljubinske planine (656 m).

Stari grad Ključ, u istorijskim dokumentima poznatiji kao Ključ na Sani, biser je srednjovjekovne bosanske baštine i arhitekture, te predstavlja neprocjenjivo kulturno bogatstvo velike istorijske vrijednosti.

Osim po brojnim specifičnostima, ova građevina je poznata i da je u okvirima njenih zidina 25. maja 1463. godine, posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević predao Bosnu tada moćnom Osmanskom carstvu.

Stari grad Ključ smješten je na visokim i strmim stijenama uz lijevu obalu rijeke Sane. Svi objekti u gradu bili su opasani visokim bedemima sa sjevera, dok su s juga prirodno zaštićeni dubokom provalijom. Zajedno sa podgrađem, ovi objekti predstavljaju najstarije gradsko jezgro, uklopljeno u jedinstven sistem zidina.

Na Gradu, iznad Ključa, Rimljani su prvi izgradili utvrđenje, kojem se ne može pobliže odrediti vrijeme postanka. Vrijeme nastanka prvih fortifikacija srednjovjekovnoga grada Ključa je 13. stoljeće, kada je Ključ bio župski grad srednjovjekovne župe Sanice. Grad Ključ prvi put se izričito spominje 1322. godine, u povelji bana Stjepana II Kotromanića koji daruje Vukosavu Hrvatiniću župe Banicu (Mrenska župa) i Vrbanju, i u njima gradove Ključ i Kotor.

Kralj Tomaš Kotromanić je, poveljom izdatom u Vranduku 1446. godine, potvrdio posjed Ključa Ivanišu Dragišiću i sinovima. Ključ i čitav prostor Donjih krajeva dobili su na značaju kada je pred navalom Osmanlija došlo do pomjeranja središta države u zapadne krajeve. Posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević je 1463. godine pokušao u Ključu naći utočište, ali je uhvaćen i zarobljen. Osmanlije su zauzele Ključ 1463. godine i držali su ga do 1878. godine.

Kompleks tvrđave sastoji se od tri dijela spojena zidinama: Grad sa podgrađem, tabor i kula. Najstarije jezgro je Grad sa podgrađem, koji je sa prilazne sjeverne strane zaštićen visokim bedemom. Tabori su po današnjem izgledu dograđeni u osmansko doba. Kula pod imenom Ljubica je isturena i podignuta je kao bočna zaštita jezgra tvrđave.

Slika Ključa očuvana je na graviri u putopisu Benedikta Kuripešića iz 1530. godine.

Ključ i danas nazivaju kraljevskim gradom.

Srednjovjekovni grad Ključ na Sani sa sobom nosi specifičnosti i simbol je prepoznatljivosti po brojnim istorijskim događajima koji su se odvijali pod njegovim bedemima i, ako ni zbog čega drugog, njegova istorijska "težina" daje mu za pravo da se nalazi visoko na listi naših potencijalnih budućih posjeta i turističkih lokacija.

Od strane Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH Stari grad Ključ proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Sponzorisano
Sponzorisano
Otvoreno
Otvoreno 24h danas Prikaži sedmično radno vrijeme
  • Ponedeljak

    Otvoreno 24h

  • Utorak

    Otvoreno 24h

  • Srijeda

    Otvoreno 24h

  • Četvrtak

    Otvoreno 24h

  • Petak

    Otvoreno 24h

  • Subota

    Otvoreno 24h

  • Nedelja

    N/A

  • 26. april 2024. 09:51 lokalno vrijeme

Lokacija
Sponzorisano
  • Nema još komentara.
  • Dodajte recenziju

    Preporučujemo vam da posjetite i ova mjesta